top of page
YAZILAR

Bu sayfadan tüm yazılara ulaşabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsin.

Şehirli Erkek yazı içeriği aksi belirtilmedikçe bağımsız yazarlar tarafından yapılmaktadır. İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması kurallarımıza aykırıdır.

  • türker fırat

Modern Sanatın En İyi Parçaları Vans x MoMA Koleksiyonunda!

Salvador Dalí, Vasily Kandinsky ve Claude Monet ile başlayan ve iki bölümden oluşan Vans x MoMA koleksiyonu modern-sanatın-en-i̇yi-parçaları-vans-x-moma-koleksiyonundasatışa sunuldu. Koleksiyonun ikinci bölümü ise Kasım ayında yeni sanatçılarla devam edecek.Orijinal aksiyon sporları markası Vans, modern ve çağdaş sanata adanmış dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Modern Sanat Müzesi (MoMA) ile olan işbirliği gerçekleştirdi ve bu sonbaharda bir dizi üründen oluşan özel bir koleksiyon oluşturdu. Salvador Dalí, Vasily Kandinsky, Claude Monet, Edvard Munch, Jackson Pollock, Lybov Popova ve Faith Ringgold gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri MoMA’nın koleksiyonunun çeşitliliğini yansıtıyor.


Ayakkabı, giyim ve aksesuar lansmanının ilk adımı 30 Eylül'de tüm dünya ile aynı anda satışa çıktı, koleksiyonun ikinci bölümü ise Kasım ayında tanıtılacak. Vans x MoMA tarafından müze koleksiyonunda yer alan sanat eserlerinden seçilerek tasarlanan koleksiyonun, modern sanatseverlerden ilgi göreceği kesin.Salvador Dalí, gerçek ve yaratılmışı harmanlayan sürrealist eserlerindeki bilinçaltından, rüyalardan ve hayal gücünden ilham aldı. En tanınmış resimlerinden biri olan 'The Persistence of Memory 1931’, Vans Old Skool Twist’in orta ve yan kısımlarında yer alıyor. Ayakkabı modelinin yapısı, gerçeklik algısının ötesine geçecek şekilde yorumlanmış olup özellikle bozulmuş çizgilerle tamamlanmıştır. Bu tasarım aynı zamanda uzun kollu sweatshirt ve kazak stilleri ile tamamlanıyor.Soyut sanatın öncülerinden Kandinsky, sanatında dışavurumcu bir tutum izleyerek hem rengin hem de formun görüntü ve nesnelerden bağımsız olarak kendi güç ve duygularını uyandırdığına inanıyordu. Vans 'Classic Slip-On, Kandinsky’nin Alman Bauhaus sanat ve tasarım okulunda ders verirken yaptığı ‘Orange 1923’ eserindeki geometrik formları ve şekilleri kısa kollu tişört, bisiklet yaka ve snapback şapkada kullandı.


Empresyonist hareketin öncü isimlerinden Claude Monet, doğayı gözlemleyerek yaptığı açık hava manzara çalışmaları boyunca sürekli değişen Fransız kırsalını resmetti. Vans x MoMA arasındaki iş birliği, Giverny'deki evinde Monet’in yaptığı Water Lilies eserine de şapka, polar ve sırt çantalarında yerini verdi.Koleksiyonda MoMA markalı ayakkabı, giyim ve aksesuarlardan oluşan 10 parçalık bir ürün yelpazesi de yer alıyor. Parlak, cesur renklerle Vans’in ikonik dama tahtasının renkli bir yorumunu sergileyen koleksiyon, müzenin genişleyen ve yeniden tasarlanan kimliğinden doğrudan ilham alıyor.


Vans x MoMA koleksiyonunun ilk adımı tüm dünya ile aynı anda Vans.com adresinde satışta.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Şehirli Erkekte

Yazar Ol!

bottom of page