YAZILAR

Bu sayfadan tüm yazılara ulaşabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsin.

Şehirli Erkek yazı içeriği aksi belirtilmedikçe bağımsız yazarlar tarafından yapılmaktadır. İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması kurallarımıza aykırıdır.

  • yigit keskin

Prag Moda Haftası FW20/SS21

Prag'da, modanın ilham maratonu sona erdi ve bir başka Mercedes-Benz Prague Fashion Week'e geçtiğimiz haftalarda veda etik. Sofistike ve minimalist parçalardan, görkemli koleksiyonlara, izleyicide güçlü duygular uyandıran etkileyici şovlardan, networking fırsatlarına kadar güzel bir heyecan getirdi Prag Moda Haftası. En çok da, içinde olduğumuz pandemi döneminden ötürü uzun zamandır hasret kalınan yaratıcı insanlarla bir çatı altında olma isteğini doyurdu.Moda haftaları "moda" kavramına yapışıp kalmış lüks ve marka sevicilik gibi yüzeysel yakıştırmalar nedeniyle çoğu zaman küçük bir zümrenin gereksiz eğlencesi olarak görülür. Halbuki, kendini ifade etmenin öneminin bu denli anlaşıldığı günümüz dünyasında modanın en temel ifade kavramlarından biri olduğu gerçeği hatırlansa, toplumun modaya bakış açısında büyük bir değişiklik olurdu. İşte bu yüzden, tam da ihtiyaç duyulduğu anda gerçekleşti bu moda haftası. Pandeminin getirdiği duygu durum değişiklikleri arasında sosyal yetilerimizi unuturken, Prag moda haftasıyla bir anda kendimizi olduğumuz gibi ifade etme penceresi açıldı.


Biz de Şehirli Erkek olarak davet edildiğimiz o pencereden geçip harikalar diyarına bir adım attık. Aylarca süren çalışmaların, on dakikalık sürede seyirciyle buluştuğu showların tasarımcılara yüklediği stres ve seyircide bıraktığı hayranlık duygusu bizi oldukça etkiledi. Tasarımcıların böylesi bir dönemde gösterdikleri yaratıcılık çabası takdir edilmeye değer bir durum. Bu yüzden biz de gösterilen eforun 10 dakikayla sınırlı kalmasını istemedik ve 2020'de fiziksel olarak gerçekleştirilen ender moda haftalarından Prag Moda Haftasını ve takip etmek isteyeceğiniz orta avrupalı tasarımcıların showlarını sizlerle paylaşıyoruz.Pavol DendisSlovak tasarımcı Pavol Dendis, Bratislava'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. Çalışmalarında ağırlıklı olarak sade renklere, konstrüksiyona, terziliğe ve nostaljiye dayalı minimalist bir estetik sergilediği erkek koleksiyonlarına odaklanıyor. Ayrıca gevşek siluetler ve erkek kesimlerine referanslar arayan kadınlar arasında popüler hale geldi.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Martin KohoutKendi kendini yetiştirmiş bir tasarımcı, görsel sanatçı ve moda tutkunu olan Martin Kohout, ilk kez mutlak galip olduğu Van Graaf Junior Talent 2018 yarışmasına katılarak adından söz ettirdi. Yarışma koleksiyonunda kendi yağlı boya tablolarını geri dönüştürdü ve resim tuvalini elbiseler ve aksesuarlar için anahtar malzeme olarak kullandı.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Daniela PeskovaDaniela, giysiyi insan varoluşunun büyük bir bölümünü kaplayan insan vücudunun son katmanı olarak tanımlıyor. “Bizim ayrılmaz parçamız olan giysiler, gizleyici bir kabuk, kendimize tuttuğumuz bir ayna ve varlığımızın devamı ve tamamlanmasıdır. Moda ve giyim yoluyla kimliğimizi kabul edebilir veya yeni bir kimliğe kolayca uyum sağlayabiliriz." İnsan karakterine olan hayranlığıyla, onun birey ve toplum içindeki gelişimi, Daniela'nın işlerinin merkezinde yer alıyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Petra BalvinovaTasarımcı, 2006 yılından bu yana her yıl TIQE markası altında 2 kapsamlı koleksiyon oluşturuyor. Koleksiyonlar, feminen çizgileri ve yün, ipek gibi kaliteli malzemeleriyle öne çıkıyor. Her bir koleksiyonun birbiriyle olan uyumu, tasarımcının kullanıcıların kişiliklerini yansıtmaya çalıştığı büyük bir resmin parçalarını oluşturuyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.Jan CernyGenç bir tasarımcı olan Jan Černý, erkek gardırobunun ikonik parçalarının dönüşümünü sağladığı erkek giyim parçaları yaratıyor. Çalışmaları, denim ceketler ve gömleklerden psychedelic kürklere, yeniden yapılandırılmış kotlara kadar ham işlerle karakterize edilmiş bir disiplin sergiliyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Jiri KalfarJiří Kalfar, yüksek terzilik ve tasarımı çevre bilinci ve sürdürülebilirlik tutkusuyla birleştiren öncü bir Çek tasarımcıdır. Amerikan dergisi NYLON, onu dünyada "takip edilmesi gereken 8 tasarımcı"dan biri olarak seçerken, Fransız L'Officiel onu yeni tasarımcı dalgasının figürlerinden biri olarak sıraladı. İki yıl üst üste, Kiev'de en iyi erkek modası tasarımcısı ödülünü kazandı ve koleksiyonlarını düzenli olarak Londra ve Paris Moda Haftası ana programında sunuyor. Aynı zamanda kendisi New York Moda Haftası'nda ilk kez sahneye çıkan Çek Tasarımcı oldu.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Pietro FilipiPietro Filipi, her durum için zarafet ve benzersizlik taşıyan kadın ve erkek koleksiyonları sunan Çek moda markasıdır. Koleksiyonlarında kaliteli malzemeler, zamansızlık, kaliteli işçilik ve tasarımcıların orijinal tarzı öne çıkıyor. Yirmi beş yılı aşkın süredir piyasada bulunan Pietro Filipi, konuk tasarımcılarla işbirliği yaparak ünlü yüzleri ve sanatçıları giydiriyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Odivi


ODIVI, bir sezondan fazla giyebileceğiniz temel gardırop parçaları sunan, Prag merkezli hazır bir markadır. Marka, dürüst bir moda ve yaşam anlayışıyla yerel üretime dayanmaktadır. Yeniyle ilgilenenler ve alışılmadık şeyleri yapmaktan korkmayan bireylerden ilham alan ODIVI'nin kurucusu ve tasarımcısı Iva Burkertová, markayı bir yapı ve malzeme oyunu olarak nitelendiriyor. Tasarımlarının çoğunda, kadın siluetine meydan okumak ve tekstil israfını azaltmak için geometrik şekillerle çalışıyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.
Michaela HrinovaMichaela Hriňová'nın markası AiM, erkek kesimlerine ve büyük boy silüetlere dayalı kadın giyim koleksiyonları yaratıyor. Markanın optiğinde her zaman giysiye dönüşen bir hikayeye yer alıyor.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.EtherViyana'daki Prag Sanat, Mimarlık ve Tasarım Akademisi'nden ve Viyana'daki Die Angewandte'den mezun olan tasarımcı Eva Vontorová, 2010 yılında Ether'i kurdu. Tasarımında kaliteli işçiliği vurguladığı lüks deri aksesuarlardan oluşan bir portföyle ün kazandı. Nova, Ocak 2019'da son koleksiyonuyla kendisini ikinci kez Asyalı izleyicilere sunduğu Çin'deki Harbin Moda Haftası'nda başarıyla tanıttı. Geçmişte, el çantası ve sırt çantası koleksiyonunu Paris'teki Kadın Moda Haftası'nda ve Berlin'deki deilelerde sundu.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.Jakub PolankaEn ünlü Çek tasarımcılardan biri olan Jakub Polanka, birkaç cümleyle anlatılabilir: Prag Sanat, Mimarlık ve Tasarım Akademisi ve Paris'teki Institut Français de la Mode mezunu. Philipp Starck'ın tasarım stüdyosu ekibinin eski üyesi. Mango Moda Ödülleri finalisti ve Hyères Festivali'nde sunum yapan stilist. Çek Grand Design'da Yılın Tasarımcısı ve Hubert de Givenchy Ödülü sahibi. Elle Style Awards'a göre en iyi tasarımcı ve Vogue Italia'ya göre genç neslin en umut verici yeteneklerinden biri.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.Denisa DovolaDenis Dovalová'nın Çek orijinal moda markası DVL'nin kurucusudur. 2015 yılında kurulan marka, hazır giyim koleksiyonları ile bağımsız yaratıcı moda projeleri arasında bir denge sağlıyor. Ürünler Çek Cumhuriyeti'nde tasarlanmış ve üretilmiştir.


Defilenin tamamını izlemek için tıklayınız.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Şehirli Erkekte

Yazar Ol!