top of page
YAZILAR

Bu sayfadan tüm yazılara ulaşabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsin.

Şehirli Erkek yazı içeriği aksi belirtilmedikçe bağımsız yazarlar tarafından yapılmaktadır. İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması kurallarımıza aykırıdır.

  • bartuğ atasever

Dubrovnik Şehir Rehberi

Yaz yaklaşırken evlilik planı yapanlar ya da sevdikleriyle ‘Harika’ bir tatili arayanlar için kaliteli bir tatil seçeneği olan Dubrovnik’e bir göz atmaya ne dersiniz? Adriyatik Denizi’nin yanı başında asırlara meydan okuyan mimarisi ve denizi selamlayan ihtişamıyla bu şehirde zaman geçirmek bambaşka olacak! Yaz sıcağını unutup şehrin havasına kendinizi kaptırmak adına Dubrovnik Şehir Rehberi’ne mutlaka bir göz atmalısınız!Dubrovnik’e gidiş hikayesi herkes için farklıdır. Kimileri yeni evlendikleri çok sevgili eşleriyle harika bir balayı için kimi de Zagrep’e uğramışken bir de sıcak denizlere ineyim diye uğrar Dubrovnik’e! Ama bizim hikayemiz bambaşka tabi. Balkan Turu’na çıkmış bir grup kafadarın ‘Balkan Esintileri’ hissine kapılırken bir de Hırvat kültürünü görmek istedikleri bir anda rota Dubrovnik’e dönüyor.

Yemyeşil yolları yara yara ilerliyor ve sizi adeta kucaklamayı bekleyen bu enfes şehre ulaşmayı bekliyorsunuz. Yolda bazen ‘Bu şehre sadece romantik aşıklar gelir. Benim ne işim var burada?’ diye düşünmüyor da değilsiniz. Ama şehre vardığınızda iyi ki dedirtecek anlar yaşadığınızı söyleyebilirim. O halde vakit kaybetmeden Masal Şehir Dubrovnik ile alakalı birbirinden değerli detaylara bir göz atmaya başlayalım.


Eee o kadar anlattık değil mi? Sizin de valizinizi toplayıp bu şehre doğru yola çıkmak istediğinizi hissettik!1- Pratik Bilgiler


Vize: Dubrovnik gibi ‘Masalsı Şehir’ olarak kabul edilen bir yere gidecekseniz üzülerek de söylemek gerekir ki Schengen Vizesi almanız gerekir. Hırvatistan’ın 2013 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olması bu noktada vize şartını gerekli kılar. Diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler kadar zorlamasa da Hırvatistan da vizede oldukça katı. Bu nedenle Dubrovnik hayalleri kurmadan bir vize yoklaması yapmanızda fayda var.


Para Birimi: EuroPopüler Ziyaret Dönemi: Dubrovnik gibi bir cenneti yılın her dönemi gezebilirsiniz gibi toz pembe laflar sarf etmeyeceğiz. Bu nedenle de en iyi zaman geçireceğiniz dönem olan Nisan, Mayı, Haziran, Eylül ve Elim aylarını tercih etmenizi öneriyoruz. Arada Temmuz ve Ağustos’u atladığımızı fark eden dikkatli takipçilerimizin de tahmin edeceği üzere sıcaklar çok bunaltıcı. Sıcaklardan bezip bu güzelim şehirden soğumanızı istemeyeceğinizi biliyor ve bu dönemi es geçiyoruz.


Ulaşım: Dubrovnik’e başka bir Avrupa ülkesinden gelenler için ulaşımda farklı alternatifler bulunsa da doğrudan Türkiye’den gelecekler için rota Dubrovnik Havalimanı’dır. Şehrin yaklaşık 20 km güneyinde bulunan havalimanı ülkenin en büyük 3. havalimanıdır. Şehir merkezine ulaşıp havayı ciğerlerinize solumak adına buradan tercih edeceğiniz ulaşım seçenekleri farklılaşır. Toplu ulaşımı kullanırım diyenler için 11 numaralı hattı kullanarak yaklaşık 45 dakikanızı otobüste geçirebilirsiniz. Burada farklı insan tipleriyle bir arada olup deneyiminize renk katabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kaliteli bir şekilde zaman geçirmek ve hızlı olmak istiyorsanız bu durumda tercih etmeniz gereken alternatif de taksi olacaktır. Tabii her havalimanının olmazsa olmazı araç kiralamadan bahsetmiyoruz. Çünkü kısacık tatilinizde bir araba yerine halkla iç içe olarak yolculuk yapmak sizin için daha keyifli olacak.2- Şehrin Ruhunu Hissetmek için Nerede Konaklamalısınız?


Dubrovnik şehri dillere destan güzelliklere sahip olması sayesinde ön plana çıkar. Üstelik şehrin hemen her noktasında ilgi çekici bir güzelliğe rastlamanız mümkündür. Bu ne demek? Aşağıdaki dikkat çeken merkezlerde zaman geçirmenin sizin adınıza ne anlama geleceğine bir bakalım.Stradun Caddesi: Dubrovnik ile alakalı en ilgi çekici biraz da farklı özelliklere sahip bölgelerden bir tanesi Stradun Caddesi’dir. Bu caddeyi özel kılanın ne olduğuna baktığınızda tarihi ve kültürel olarak zengin bir bölge olmasını sayabiliriz. Ama cadde ile alakalı biraz da ilginç olan caddenin adının aslında Stradun olmamasıdır. Resmi olarak bilinen adıyla bu cadde Placa Caddesi’dir. Ancak hiçbir Dubrovnikli bu caddeye Placa demez. Üstelik buradan bahsederken Stradun dediğinizde bir Hırvat’ın sizi kucaklamak isteyeceğini dahi görebilirsiniz.Luza Meydanı: Dubrovnik’in kalbi olarak ifade edebileceğimiz mekanlardan bir tanesi de Luza Meydanı. Turlarla gelen ya da sevdikleri ile bir Hırvatistan tutuna çıkanlar için bu meydan oldukça etkileyici. Dört bir yanında dikkat çeken güzelliklere sahip olmasının yanı sıra bir durup soluklanmak adına da meydanın çevresinde pek çok alternatif var. Serin Adriyatik esintileri eşliğinde bir kafede soğuk bir şeyler yudumlamak Dubrovnik’te unutamayacağınız anlardan olacak. Bu deneyimi Luza Meydan’ında yaşamanızı öneriyoruz.3- Dubrovnik’te Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler


Dubrovnik Şehir Surları: Denizin hemen yanında dikilen bu surları gördüğünüzde aklınıza ilk gelen bir Orta Çağ filminde olduğunuz hissidir. Birazdan borazanlar göğü inletecek ve majestelerinin gemisi yanaşacak gibi hissediyorsunuz. Gerçekten de surlar arasında gezinirken bir zamanlar bastığınız yerlere güçlü hükümdarların bastığı hissi sizi derin düşüncelere sürüklüyor. Tarihle ilginiz ne olursa olsun Orta Çağ’ın o ilgi çekici yanı bu surlarda sizi kendine esir ediyor.Büyük Onofrio Çeşmesi: İlk bakışta yakında bir cami aratacak türden bir çeşme. Çünkü İslam inancında namaz öncesi abdest alınan şadırvanlara oldukça benziyor. Çeşmenin tek bir yerden akan su ile çevresine hayat verdiği bilinse de Onofrio Çeşmesi, 16 farklı noktadan suyun azizliğini sizlere sunuyor. Çeşmenin su tedarik etmesi klasik bir işlevi olurken üzerindeki dikkat çekici işlemeler gerçek manada bir şaheser olduğunu hissettiriyor. Bu nedenle de Onofrio Çeşmesi’nin gölgesinde vakit geçirmeden Dubrovnik’e gittim demenizi önermiyoruz.


4- Hırvat Kültürünü Hissettirecek LezzetlerPljeskavica: Balkan coğrafyasında en çok karşı karşıya kalacağınız lezzetlerden bir tanesi hiç şüphesiz Pljeskavica olacaktır. Okunuşu ‘Plezkavitsa’ olan bu lezzetli yemeğin nasıl bir şey olduğunu açıklamak için uygun bir kelime bulmakta zorlanıyoruz. Hamburger etine bezner ama hacimce daha büyük bir etin ‘Pita’ adı verilen gobit ekmekle servis edildiğini düşünün. Bazı coğrafyalarda sadece ince kıyılmış soğanla sunulsa da Dubrovnik’te turistik etkiyi de düşünerek domates ve patatesin bu yemeğe eşlik ettiğini görebilirsiniz.


Dalmatian Pržolica: Yemeğin adını tekrar tekrar okuduğunuzda ne olduğunu anlayacaksınız aslında. Dalmaçya Usulü Pirzola! Ne kadar da tanıdık değil mi? Telaffuzu bile neredeyse Türkçe. Evet, Balkanlarda Türk etkisini hissetmeniz için sadece burada zaman geçirmelisiniz. Yemeğe dönecek olursak klasik ama lezzetli pirozladan söz edebiliriz. Yanında sunulan alternatifler tamamen talebe göre değişiyor. Size de bu enfes yemeği götürmek kalıyor.5- Sanata ve Sanatçıya Değer Veren Etkinlikler


St. John Kalesi ve Dubrovnik Denizcilik Müzesi: Denizin hayat verdiği bir şehir olan Dubrovnik’te denizle ilgili bir müze olmaması beklenmezdi değil mi? Dubrovnik halkının deniz ile ilişkilerini enfes bir şekilde ortaya koyan bu müzede sanatsal kalıntılara rastlamanız mümkün. Balık türleri ve denizcilikle ilgili ekipmanları gözlemleyebileceğiniz bu müzede Adriyatik manzarasını da fazlasıyla hissedebileceksiniz.

War Photo Limited Koleksiyonu: Savaş fotoğraflarının yer aldığı bu müzede zaman zaman gerçekleşen farklı sergilerle de sanatın en özel yönlerini keşfetmeniz mümkün olacak. Bu nedenle de Dubrovnik’te sadece bir turistik gezi değil sanatsal gezi de yapma imkânı yakalayabileceksiniz. Özellikle de savaş ve fotoğraflar konusuna ilgiliyseniz sizi bekleyen birbirinden değerli alternatifler var!


6- Mutluluk Veren Hediyelikler


Gundulica Pazarı: Çok sevdiğiniz birine her gittiğiniz yerden hediye almak istiyorsanız Dubrovnik’e geldiğinizde rotanız kesinlikle Old Town’da bulunan Gundulica Pazarı olmalı. Farklı hediyeliklerin bulunduğu bu pazarda yiyecekten aksesuarlara kadar pek çok alternatif sizi bekliyor!

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Şehirli Erkekte

Yazar Ol!

bottom of page