top of page
YAZILAR

Bu sayfadan tüm yazılara ulaşabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsin.

Şehirli Erkek yazı içeriği aksi belirtilmedikçe bağımsız yazarlar tarafından yapılmaktadır. İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması kurallarımıza aykırıdır.

  • yigit keskin

Prag'ın Şehirli Erkeği: Lukas


Merhaba Lukas. Öncelikle bize kendini tanıtır mısın?

Merhaba! Ben Lukas. 26 yaşındayım ve Preciosa Lighting isimli cam tasarımı ve üreticiliği yapan bir firmada ürün tasarımcısı olarak çalışıyorum. Çek Cumhuriyetinde doğup büyüdüm ve bildiğin gibi Prag'da yaşıyorum. :)

Ne kadardır Prag'da yaşıyorsun. Niçin bu şehre geldin?

2016 yazından beri prag'da yaşıyorum, toplamda iki buçuk yıl oldu. Üniversiteyi ülkenin diğer ucundaki küçük bir şehirde okudum ve üniversitedeki son yılımda ürün tasarımcısı olarak bir firmada çalışmak üzere bir teklif aldım. Mezun olduktan birkaç gün sonra da Prag'a taşındım.


Peki Prag'da mutlu musun? Prag'ı diğer yaşadığın şehirlerle nasıl karşılaştırırsın? Güzel yanları ve zayıf yanları neler senin için?

Ben oldukça mutluyum :) Prag'da mutlu olmak için de birçok sebebim var. her şeyden önce Prag, küçük bir coğrafyaya sahip büyük bir şehir. Her nerede yaşıyor olursanız olun, toplu taşıma araçlarını kullanarak bile 20 dakikada ihtiyacınız olan her yere ve şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir çok güzel ve geniş parklara sahip ve şehrin biraz dışında çok daha büyük ve büyüleyici doğal güzellikleri bulmak mümkün.

Prag'la ilgili talihsiz durum ise, cazibesi nedeniyle her gün çok fazla ziyaret almakta olan şehir merkezinin küçüklüğü ve kapasitesini aşan turist sayısı. Bu bazen merkezde yürürken keçileri kaçırmanıza sebep olabiliyor.

Fakat diğer şehirlerle karşılaştırdığım zaman şunu söyleyebilirim ki, Prag benzersiz tarihi ve modern yanıyla, doğu avrupa ve batı avrupa kültüründen öğeler taşımasıyla, eşsiz bir atmosfere sunuyor. Her iki avrupanın en iyi taraflarını Prag'da bulabilirsiniz.

Peki lokal biri olarak, bize şehirdeki bir haftasonunu anlatabilir misin?

Genellikle sadece şehirde dolaşıp keyif yapma, yeni şeyler keşfetme ve deneyimleme peşindeyim. Mutlaka en sevdiğim cafe'ye gidip kitabımı okuduğum bir zaman ayırıyorum. Yaz zamanı ise birkaç arkadaşla parka gitmek yapılacak en güzel şeylerden biri. Sadece uzanıp güneşin tadını çıkartmak, ya da gölde yüzmeye gitmek yetiyor.


Prag küçük olmasına rağmen birçok semtten oluşuyor. Senin favori semtin ve en sevdiğin nokta neresi?

Ben Letna bölgesinde yaşıyorum. Burası son yıllarda en hip olan bölge. Şehrin genç ve yaratıcı kesimden çokça insanla yolunuzun kesişeceği bir yer. Park tutkunu biri olarak da büyük parklarıyla da, güzel cafeleriyle de Prag'ın keyif bölgelerinden biri. Fakat bir bu kadar popüler olan Zizkov ve tabii ki Vinohrady bölgeleri de çok sevdiğim yerler. Şehrin en iyi ve konsepte sahip barları bu bölgelerde.

Şahsen sevdiğim noktalardan biri de yine Letna bölgesindeki Stalin. Burası mükemmel bir Prag manzarası, güzel müziği ve hayatın eğlenmeyi bilen genç ve özgür müşteri profiliyle çok başarılı bir açık hava barı. Açık hava olması nedeniyle tek kötü tarafı, sadece yazın açık olması.

Bize restaurantlarla ile ilgili sadece tek bir öneri vermeni istesek?..

Prag'da olduğunuzu düşünürseki tabii k de Çek mutfağı öneriyor olacağım. :) Çek mutfağı konusunda en iyisini alabileceğiniz yerlerden biri, bana göre Lokal'dır. Lokal bir restoran zinciri olsa da yemeklerin ve biranın lezzeti asla standartlar altında değil. Üstelik kaliteye göre fiyatları da oldukça uygun. Sürekli kalabalık olduğu için gitmek isteyenlere rezervasyon yaptırmalarını öneririm.


Bize "favori cafe"nden bahseder misin?

Benim favorim Liberal. Birçok kişiye göre şehirdeki en iyi cafe değildir eminim. Benim sevme nedenimse, Liberal işi çok fazla karmaşıklaştırmamış. Çok doğal ve salaş bir yer. O kadar nostaljik bir iç mimariye sahip ki kendinizi 1920'lerde hissediyorsunuz. Mermer masalar, eski ahşap sandalyeler ve loş ışık. Burası arkadaşlarınızla buluşacağınız ya da kalabalık bir akşamda sadece kendi başınıza oturup bir şeyler okuyabileceğiniz, biranızı içebileceğiniz bir mekan.

Peki favori bar?

Daha çok pub müşterisi olsam da, barlar arasında en sevdiğim bar Cobra. O kadar revaçta ki, artık Letna bölgesinde yaşayan insanların buluşma noktası oldu.

Eğer senden Prag'ı ziyaret edenler için mutlaka yapılması gereken tek bir şey söylemeni istesem, ne derdin?

Bira için 😊 Dünyanın bira başkentindesiniz. İnsanların çeşitliliği kadar çok bira çeşidini ancak burada bulabilirsiniz. Şerefe!!!

#prag #seyahat #şehirlierkek #şehirrehberi #gezilecekyerler #yapılacaklar #praggezi #blog #vlog

114 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Şehirli Erkekte

Yazar Ol!

bottom of page