top of page
YAZILAR

Bu sayfadan tüm yazılara ulaşabilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsin.

Şehirli Erkek yazı içeriği aksi belirtilmedikçe bağımsız yazarlar tarafından yapılmaktadır. İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması kurallarımıza aykırıdır.

  • yigit keskin

Erkek Oyuncakları: Lomography


Lomography ismini daha önce duydunuz mu bilmiyorum. Duymadıysanız yazı içeriğini hızlıca okuyun, çünkü gitgide büyümekte olan bir topluluğun bağlayıcı kelimesini az önce hayatınıza kattınız.

Esasında Rus İstihbarat servisinin ajanlarına temin ettiği pratik bir fotoğraf makinesiyken, bugün dünya genelinde büyüyen, deneysel ve yaratıcı insanlardan oluşan, fotoğrafçılık üzerine bir oluşum Lomography. Temelleri 90'lı yıllarda bir grup Viyana'lı üniversite öğrencisi tarafından atıldı. Avrupa içinde yaptıkları gezi sırasında, bu genç ekip, Prag'da ikinci el bir fotoğrafçı dükkanında bizim eski rus ajanı makinalarından biriyle karşılaşırlar. Sırf eğlence olsun diye alıp, rastgele fotoğraf çekerler. Tatil sonunda filmleri tab ettirdiklerinde gördükleri sonuçlar şaşırtıcıdır. Renkler oldukça canlı, fotoğraflar ise bir devinim içindedir.

Çevrelerindeki insanlar yavaş yavaş makineyi edinmeye, üniversiteli grup ise lomography topluluğunun ilk adımlarını atmaya başlar. İşler o kadar hızlı büyür ki ard arda açılan Lomography sergileri, makinaları daha farklı nasıl kullanacaklarına dair yaratıcı çalışmalar alır başını gider. Bu dönemde Lomography topluluğunun Manifestosu ve Lomo Fotoğrafçılığının 10 Altın Kuralı yazılır. Hatta tam da bu büyüme esnasında üretimi durduracağını açıklayan Rus üreticilerle kontağa geçip, Rusya'daki fabrikaya gidip, hükümetle görüşüp üretimin devamlılığını sağlayacak kadar istikrarlı davranırlar.

Günümüzde tüm dünyada satışı olan, 21 ülkede markanın elçiliği görevini gören mağazaları bulunan, milyonlarca kullanıcıya sahip Lomography'nin dünyasına adım atmak için web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim: www.lomography.com

#sehirdeerkek #urun #fotograf #camera #lomography

50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Şehirli Erkekte

Yazar Ol!

bottom of page